Výroba replik

Již v 17. a 18. století naši předkové ocenili krásu barevnosti dřeva a vytvářeli mistrovské kusy nábytku, ke kterému se po dlouhých letech vracíme.

Postup pro výrobu replik barokního a rokokového nábytku je následující:
velký důraz se klade na kvalitu a vyzrálost dřeva, které schne přirozenou cestou 6-7 let. Jen z takto připraveného dřeva se dá zhotovit kvalitní nábytek. Začíná se korpusem, na kterém se veškeré spoje provádí ručními pilami a hoblíky. Korpusy jsou lepeny kostním a kožním klihem. Na takto připravený korpus se může nakližovat vlastní intarzie. Tato se připraví ze 4 mm dýh (švarten) z různých domácích a exotických dřevin. Jsou to například: ořech, švestka, jabloň, javor, eben a různé druhy kořenice. Intarzie se připravuje překládáním různobarevných dřev a prořezáním ruční lupénkovou pilkou do požadovaných tvarů. Po úplném zaschnutí naklížené plochy se celý kus přehobluje a brousí tak dlouho, dokud není dokonale hladký. Poté se nábytek namoří do požadovaného odstínu. Potom se do plochy vetře živočišný tuk a celý kus se ještě jemným smirkem přebrousí. Konečná a velmi důležitá fáze je polírování. Politura je složena z přírodního šelaku, který se k nám dováží z Indie. Šelak se ředí lihem v určeném poměru. Celé polírování vyžaduje velký cit a nemalou fyzickou sílu. Politura se nanáší krouživým pohybem přiléváním do látkového "klůcku" tak dlouho, dokud není celá plocha v čirém lesku. Polírování jednoho kusu trvá asi jeden měsíc.

Celý výrobní postup je naprosto stejný jako před 300 lety. Výroba je velmi zdlouhavá, vyžaduje trpělivost a notnou zručnost.